Fuertaventura czy Lanzarotte? Która z Wysp Kanaryjskich ładniejsza?
To oczywiście pytanie teoretyczne, gdyż trudno je rozstrzygnąć, tak są różne i obie jednakowo interesujące. Każda z Wysp Kanaryjskich odznacza się innymi cechami: Teneryfa - największa z nich - jest najbardziej też zróżnicowana; posiada piękne plaże, duże miasta i kurorty, góry i wioski, a słońce świeci na niej ponad 300 dni w roku! Gran Canarię cechuje różnorodność krajobrazów, 500 plaż, wydmy, pustynny wulkaniczny krajobraz, górskie jaskinie i jeziora. La Palma jest nieco odosobniona, posiada wspaniałą, bujną roślinność, zróżnicowaną faunę, lasy i wodospady. Jeszcze inne są : Fuertaventura i Lanzarotte, którym poświęcę więcej uwagi, ponieważ odwiedziłam je w tym roku i pragnę podzielić się wrażeniami z podróży.
Obie wyspy wraz z Gran Canarią należą do prowincji Las Palmas Wysp Kanaryjskich . Razem z drugą prowincją - Santa Cruz oraz Maderą, Wyspami Zielonego Przylądka i Azorami należą do tzw. Makaronezji, położonej na północno- wschodnim Atlantyku u wybrzeży Europy i Afryki. Ale przecież nie o geografię tu chodzi , lecz walory wysp, które przynoszą im niezwykłą popularność i atrakcyjność.
Na Fuertaventurze warto wypocząć. Wyspa posiada piękne, złociste plaże, sprzyjający klimat, wspaniałe wydmy i urokliwe miasteczka (np. Jandia). Ja wypoczywałam w znanym kurorcie Corralejo, który wyróżniają ładne plaże i rozległe wydmy, które od 1982 roku są obszarem prawnie chronionym- Parkiem Narodowym Corralejo.
Oto krajobrazy Corralejo...
Aż trudno się nie zanurzyć w takiej wodzie! |
Im bardziej się zagłębimy w centralną część wyspy, tym krajobraz zmienia się na bardziej surowy, wulkaniczny...
I plaże z czarnym, wulkanicznym piaskiem też są! |
Podróżując po wyspie, warto odwiedzić Betancurię - stare, romantyczne miasteczko i równocześnie byłą stolicę Fuertaventury. Znajduje się w niej stary kościół Santa Maria, pochodzący z XV wieku:
Matka Boska Wulkaniczna, czczona na Wyspach Kanaryjskich |
Niewątpliwą atrakcją na Fuertaventurze jest mała miejscowość Ajuy (uwaga! - czyta sie Ahuj! 😉), która leży nad samym oceanem, a odwiedzana jest ze względu na czarną plażę i charakterystyczne dla zachodniego wybrzeża urwiska i formacje skalne. Kamienista, wytyczona ścieżka prowadzi wśród klifów do jaskiń. To w nich według legendy piraci składowali swoje skarby:
Około pół godziny rejsu promem od Fuertaventury znajduje się kolejna z Wysp Kanaryjskich - Lanzarotte. Ta wyspa, zwana Wyspą Ognia, uznawana jest za cud natury. W 1993 roku wpisana została na listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery. Większość jej powierzchni pokrywa zastygła lawa, z której wystaje ponad 300 wulkanicznych stożków! Z pewnością to sprawia , że klimat i widok wyspy zwany jest "księżycowym". Atutem Lanzarotte są wspaniałe i różnorodne plaże, a każda jest inna: są wśród nich śnieżnobiałe na południu wyspy, żółte, ale i purpurowo - czarne na północy wyspy.
Objeżdżając wyspę, podziwiamy pewien zamysł i konsekwencję architektoniczną , jedyną spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich, które były zagospodarowywane w sposób dość chaotyczny. Tu dominują trzy kolory: czarny (ziemia i wulkany), biały (domy i zabudowania) oraz zielony (roślinność).
Trzy kolory: czarny, biały i zielony |
Osobliwy sposób uprawy winogron na Lanzarotte... |
Niewątpliwą atrakcją Lanzarotte jest Jameos del Aqua, czyli jaskinia lawowa, stworzona przez lokalnego artystę Cesara Manrique (tego samego, który jest pomysłodawcą spójnego i harmonijnego zagospodarowania terenów na wyspie), będące równocześnie centrum sztuki, kultury i turystyki. "Muzeum" to znajduje się wewnątrz tuby wulkanicznej, powstałej w wyniku erupcji wulkanu Monte Corona. Jameos del Aqua jest zaadoptowane do zwiedzania i składa sie z podziemnego, słonego jeziora, ogrodów, szmaragdowozielonego basenu, restauracji, muzeum i audytorium.
Jednak największą atrakcją wyspy jest Park Narodowy Timanfaya (Góra Ognia) - teren wielkich erupcji wulkanów z XVIII w. Źródła podają, że przez 6 lat w owym czasie wybuchały kolejno wulkany (około 300 kraterów), niszcząc i pokrywając wszystko żarzącą lawą. Dziś w tym miejscu są ogromne tereny (ponad 51m kw.) zastygłej lawy, tworzące wręcz księżycowy, surowy i pełen grozy krajobraz. W miejscu tym zresztą można poczuć wulkaniczny charakter wyspy - kamienie znajdujące się pod ziemią mają ok. 100 st. C , a na głębokości 60 m temperatura dochodzi do 600 st. C! To zresztą pracownicy demonstrują w czasie pokazów geotermalnych - po wrzuceniu do dołów suchych gałązek te natychmiast się zapalają. Jest to niesamowity widok:
Pokaz geotermalny |
A oto widok z jednego z punktów widokowych na Lanzarotte:
Lanzarotte czy Fuertaventura? Nie rozstrzygnę tego dzisiaj... ale można osiągnąć kompromis: Lanzarotte koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić, a na Fuertaventurze warto odpocząć na złotych plażach i pobiegać po wydmach! 😊😉😄
No i nie byłabym sobą, gdybym nie zamieściła kilku fotek ze stylizacjami z wakacji: co ubrać na wycieczkę, co na plażę, a co na spacer?
Plaża
Obie piękne. Trudno zdecydować.
OdpowiedzUsuńTo prawda; każda ma swój urok i cechy, które ją odróżniają od pozostałych... Pozdrawiam😊
Usuń