I. Na wschód od ... Polski. Co warto zobaczyć w Europie? cz. 9



  • Litwa
       Kowno to drugie pod względem wielkości miasto na Litwie; mnie- jako polonistce - zawsze będzie się kojarzyło z naszym wieszczem narodowym, bo to przecież tam Adam Mickiewicz pracował po studiach wileńskich jako wiejski nauczyciel. Miasto wygląda bardzo schludnie, jest spokojne i zadbane:

Ratusz na Starym Mieście

Zamek , pochodzący z XIV - XVI w. - po rekonstrukcji

Podczas mojego pobytu odbywał się akurat w Kownie
 zlot harleyowców
        Jednak najbardziej ciekawiło mnie Wilno - stolica Litwy, a zarazem wielki ośrodek kulturalny, tak nierozerwalnie związany z naszym krajem. Nie będę się rozwodzić nad historią Wilna i Litwy, bo nie to jest tematem mojego bloga i posta, w każdym razie zaznaczyć muszę, że miasto obfituje w bogate zabytki (wśród nich jest 40 kościołów!), zarówno z okresu renesansu, baroku, klasycyzmu , jak i bardziej współczesne, a samo Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w roku 1994.
Na Starym mieście znajduje się słynna - opiewana przez Mickiewicza w Inwokacji - Ostra Brama z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, będąca celem wielu pielgrzymek i wycieczek:




      Na uwagę zasługuje monumentalny Kościół Św. Anny z XVI w., wybudowany w stylu gotyku gdańskiego. Przed świątynią stoi Pomnik Adama Mickiewicza:




       Wiele wspaniałych zabytków kościelnych popadło w ruinę; przez wiele lat służyły np. do składów broni lub magazynów.



Barokowy Kościół Karmelitów

Bazylika archidiecezjalna św. Stanisława Biskupa -
miejsce pochówku Wielkich Książąt Litewskich i królów Polski


Kościół św. Kazimierza -
pierwsza barokowa świątynia w mieście


Plac Ratuszowy z Ratuszem


      W mieście trudno nie natrafić na pamiątki po naszym wieszczu - Adamie Mickiewiczu:


         Ważnym miejscem na mapie Wilna jest Cmentarz na Rossie, czyli jedna z czterech nekropolii narodowych. Już u wejścia natknąć się można na wiele symboli polskich:




        Na cmentarzu spoczywa m.in. ojciec i ojczym Juliusza Słowackiego czy pierwsza żona Józefa Piłsudskiego.

        Niespełna 30 km od Wilna leży miasteczko Troki, będące niegdyś miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pozostałością z tego okresu jest zamek zbudowany przez księcia Witolda na przeł. XIV i XV w. Jest to jedna z atrakcji turystycznych Litwy, ale udostępniona do zwiedzania dzięki rekonstrukcji.






  • Ukraina
      A na Ukrainie miastem najczęściej odwiedzanym przez Polaków jest niewątpliwie Lwów, tak nierozerwalnie związany z Polską , do dziś zresztą jest głównym ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego mniejszości polskiej na Ukrainie.  Miasto jest piękne, pełne zabytków, lecz niedoinwestowane i bardzo ubogie:




   W 1997 r. Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Kolumna Adama Mickiewicza
na Placu Mariackim 




Eklektyczny budynek Opery Lwowskiej
jako przykład sztuki architektonicznej



        Innym celem licznych wycieczek jest Kamieniec Podolski - miejsce znane przede wszystkim z okazałej polskiej twierdzy i Starego Miasta. Miasto niegdyś skutecznie osłaniało południowo - wschodnie rubieże Rzeczypospolitej, a twierdza, składająca się z mostu, Starego Zamku i Nowego Zamku, uważana była za "bramę do Polski" i "przedmurze chrześcijaństwa". 










Cerkiew św. Jerzego



        Odessa to trzecie miasto pod względem wielkości na Ukrainie, które  również poszczycić się może zabytkowym , historycznym centrum . Jest to też duży port nad Morzem Czarnym. Od początku XX wieku wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk (władza radziecka, niemiecka, ukraińska, francuska, a nawet rumuńska!) i nigdy już nie odzyskało dawnej świetności. Dziś najważniejszymi zabytkami i atrakcjami miasta są: Schody Potiomkinowskie, Bulwar Nadmorski, Opera Odeska, Belweder czy ulica Deribasowska. Ja odwiedziłam dodatkowo delfinarium.

Teatr Opery i Baletu w stylu eklektycznym







Na balkonie Muzeum Figur Woskowych sam Putin!




Bulwar nadmorski

Port

Delfiny w akcji

  • Krym
czyli półwysep na południe od Ukrainy pomiędzy morzem Czarnym i Azowskim. Jego niewielką powierzchnię można objechać wzdłuż wybrzeży , zatrzymując się w charakterystycznych i urokliwych  miejscach, także tych opisanych przez Adama Mickiewicza w "Sonetach Krymskich". 
Szczególne miejsce na Krymie zajmuje Sewastopol - port leżący na zachodnim wybrzeżu, który stanowi symbol wojny krymskiej i walk w czasie II wojny św.  Miasto to posiadało specjalny status; jako jedyne nie weszło w skład Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej , a później Autonomicznej Republiki Ukrainy. Dziś jest miejscem wydzielonym na terytorium Republiki Krymu, wchodzącej w skład Krymskiego Okręgu Federalnego Rosji. 
Przyjemnie jest pospacerować szerokimi bulwarami wzdłuż wybrzeża lub skorzystać z rejsu statkiem po wodach portu.






       Będąc na Krymie, warto też wyjechać kolejka linową na Aj - Petri, jeden z najwyższych szczytów Gór Krymskich, a stamtąd podziwiać osobliwe widoki:





A to widok na Jaskółcze Gniazdo - neogotycki zamek i pomnik architektury,
położony na skale Aj - Todor,
na szczycie wysokiego klifu Aurora
        Na samym południu półwyspu leży Jałta, wielki kurort nadmorski za czasów Związku Radzieckiego i miejsce , gdzie odbyła się w czasie II wojny św. konferencja (zwana "jałtańską"), ustalająca polityczny podział powojennej Europy. W dalszym ciągu miasto przyciąga rzesze turystów, którzy zamieszkują luksusowe hotele i spacerują nadmorską promenadą:





Ukraińskie stepy


                                         A nad Morzem Czarnym wspaniale jest poplażować!



          Oczywiście jest to tylko niewielki wycinek atrakcji, które czekają na spragnionych wrażeń i widoków turystów. Wschód Europy jest piękny i ciągle jeszcze przez nas nie odkryty. Ale na pewno warto go odkryć! I do tego gorąco namawiam . Ja sama tam jeszcze wrócę, a swoją eskapadę wzbogacę o wielką Rosję!

Komentarze