II. Gdzie warto wypocząć w Europie? cz. 1. Grecja. Kreta

        


            W pierwszej części mojego cyklu podróżniczego radziłam, co warto zwiedzić w Europie, przybliżyłam kraje europejskie i ciekawe miejsca, które się w nich znajdują. Teraz, zgodnie z zapowiedzią, przedstawię kraje i wyspy, które ze względu na fantastyczne położenie nad morzem, bliskość plaż i atrakcje turystyczne, są obowiązkowym i atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. 

            Od lat nr jeden wśród kierunków uwielbianych przez Polaków  jest Grecja i jej wyspy. Na tę popularność składają się niewątpliwie: klimat, położenie kraju, gościnność jego mieszkańców i , co nie mniej ważne, ceny. Biura podróży oferują mnóstwo atrakcyjnych regionów i miejsc zarówno w Grecji lądowej, jak również jej rozlicznych wysp w atrakcyjnych cenach. 

Kreta

            Jest to największa grecka wyspa i piąta co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Krajobraz wyspy nie jest szczególnie piękny (piękniejszy zaobserwowałam np. na Korfu lub Thassos), jest on skalisty, ale poprzeplatany szerokimi i jasnymi plażami. Oprócz wypoczynku w licznych kurortach wyspa oferuje ciekawe i unikatowe miejsca do zwiedzania. Podróżnych niewątpliwie zainteresuje starożytny Heraklion, położony nieopodal pałac Knossos, czy piękne, portowe miasto Chania. 

           Ale zacznijmy od wypoczynku i plażowania, bo przecież to jest naszym głównym celem. Hotel, w którym ja z rodziną mieszkałam na Krecie, był komfortowy, oferował opcję all inclusive, kilka basenów i szereg atrakcji sportowych , ale , chociaż plaża znajdowała się bliziutko, nie była ona szczególnie piękna i popularna (może to zresztą było plusem, bo dzięki temu była ciągle pusta?). Lecz dla mnie to jest ważne, odtąd zawsze zwracałam uwagę, kupując wczasy, by plaża była szeroka, piaszczysta i zlokalizowana w bliskiej odległości od hotelu. Na Krecie spełniony był ten ostatni warunek, jednak sama plaża była kamienista , a woda w morzu  dość chłodna. Może dlatego większość czasu spędzaliśmy jednak w basenach i na spacerach oraz zwiedzaniu?

           Co za błogie lenistwo! W dzień plażowanie, nad morzem lub na basenach...




Niepiękna plaża ma jedną zaletę: jest pusta!




W ogóle zaletą jest wypoczywanie przed lub po sezonie; 
pusto jest wtedy w całym ośrodku...
(my przebywaliśmy na Krecie na przełomie
czerwca i lipca)




Dzieci były doskonale "zaopiekowane" przez grupę 
animatorów


... więc rodzice mogli spokojnie wypić kawę

               A wieczorami spacery po okolicy...









                 ... lub drink w barze...


                Jednak wczasy to nie tylko wypoczywanie; ja uważam, że należy zobaczyć miejsca charakterystyczne dla regionu, zwiedzić okolicę, bo być może nigdy nie będzie dane nam już tam pojechać? 

Takimi miejscami na Krecie jest niewątpliwie Heraklion i Knossos. 

                Nie wgłębiając się w historię Heraklionu, wspomnę tylko, że pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z VII w. p.n.e., ale obecne miasto założone było w 824 r. przez Saracenów, następnie splądrowane przez Bizantyjczyków, zostało zakupione przez Wenecję. Potem rządy sprawowało imperium osmańskie, by w w roku 1913, po wojnie grecko - tureckiej, weszło w skład Królestwa Grecji. Dziś Heraklion stanowi centrum administracyjne Krety. 


Fragment średniowiecznych murów obronnych



Ratusz

Rocca al Mare -
średniowieczna forteca wenecka w porcie



Ulica biegnąca na brzeg morza


              Prawdziwą jednak gratką dla entuzjastów historii starożytnej jest Knossos - miejscowość, położona w bliskim sąsiedztwie Heraklionu, słynąca z ruin okazałego pałacu. 
Pałac pochodzi z kultury minojskiej, czyli z lat 2000 - 1400 p.n.e. i związany jest z greckimi mitami o Minotaurze i legendarnym królu Minosie - władcy Krety. Faktycznie dolny poziom budowli składał się z licznych małych pomieszczeń, poprzedzielanych wąskimi korytarzami, co przypominać mogło labirynt. W rzeczywistości były to magazyny, w których odnaleziono pozostałości warsztatów kamieniarskich i garncarskich z zapasami materiałów. Pałac był niewątpliwie bardzo okazały: pośrodku znajdował się dziedziniec, przy nim zgrupowano pomieszczenia reprezentacyjne i kultowe z salą tronową. Posadzki wyłożone były płytami z kamienia, ściany ozdobione freskami, znajdowały się też łazienki, wodociągi i kanalizacja. W ruinach odkryto też naczynia ceramiczne, figurki i tablice pokryte pismem linearnym. Pałac dowodzi naprawdę wielkiej kultury cywilizacyjnej ówczesnych mieszkańców Krety. 






Czyż układ pomieszczeń i korytarzy nie przypomina labiryntu?



Odrestaurowane wejście północne



Sala tronowa



              Innym celem wycieczki może być Chania - portowe miasto założone przez Wenecjan w XIII w. Miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów jest  port z licznymi kawiarniami, tawernami, nadmorską promenadą i widokiem na góry. Z głębi morza wynurza się charakterystyczna, wybudowana przez Wenecjan, latarnia morska: 









                            Do zobaczenia na Krecie! 😊🌴✈🏖

Komentarze

  1. Jak zwykle można się zainspirować i znaleźć praktyczne informacje. W obecnym czasie to można sobie tylko pomarzy, no i ewentualnie odkładać pieniądze:) Ale grunt to mieć to... pozytywne nastawienie! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można marzyć, odkładać pieniądze i ... planować! Mam nadzieję, że niebawem spokojnie będziemy mogli wyjechać i cieszyć się wakacjami jak niegdyś... Tego sobie i wszystkim Czytelnikom życzę! 😊😍

      Usuń
  2. Tam jeszcze nie byłam,więc chętnie się wybiorę. Piękne miejsca ,zwłaszcza,że ja kocham zwiedzanie, bo samo lezenie na plaży nie jest dla mnie" w dobrym stylu" .
    Kto jedzie ze mną??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja chętnie pojechałabym powtórnie, ale tyle jest jeszcze miejsc do odkrycia... Gorąco polecam Kretę , bo naprawdę jest co zwiedzać... Ja uwielbiam wypoczywać nad morzem, ale leżeć na plaży bezczynnie też nie mogę...Dlatego najlepiej połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem. Życzę wielu udanych wyjazdów 😊😉

      Usuń
    2. Dziękuję Sylwia. Jedziemy całą paczką,Ty za przewodnika.

      Usuń
    3. Hurrrra! Jedziemy! 😀😊👏👌

      Usuń

Prześlij komentarz