Anglia oczami obcokrajowca
Mam na myśli jeden konkretny obszar w Anglii, a mianowicie okolice wielkiej aglomeracji angielskiej, drugiej pod względem liczebności po Londynie - Birmingham. To miasto przemysłowe , ale także ośrodek kulturalny i akademicki. Również pobliskie miasta i miasteczka skupiają wiele ośrodków przemysłu lekkiego i ciężkiego. W Redditch, na którym głównie się skupię, od średniowiecza wytwarzało się igły, później także haki do połowu ryb, motocykle i sprężyny. Dziś w regionie obecny jest przemysł lekki i usługowy, a samo miasto jest "sypialnią" dla niedaleko położonego Birmingham.
W Redditch, tak jak we wszystkich innych miastach, dominuje zabudowa szeregowa, budynki z czerwonej cegły i dachy pokryte dachówką. Charakterystyczne są małe ganeczki zastępujące drzwi wejściowe i często występujące tzw. conservatory, dostawione do budynku od strony wewnętrznej, czyli nic innego jak oranżerie lub ogrody zimowe, ale - co ciekawe - często służące zupełnie innym celom, np. są dodatkowym pokojem lub składzikiem niepotrzebnych sprzętów.
Przed domami nie ma żadnych ogrodzeń ani płotów... |
... a na podjeździe obowiązkowo stoi samochód |
Często do mieszkania lub ganeczku wejść można wprost z drogi! |
Okna, które otwierają się inaczej niż w Polsce, bo na zewnątrz, często mają wbudowane szczebliny, czyli listwy dzielące skrzydło okienne na mniejsze pola |
Tyle jest przestrzeni przed domem! |
No właśnie, i to mnie najbardziej zaskakuje- mało przestrzeni dla danego domostwa: często wejście do mieszkania prowadzi wprost z drogi, z tyłu domu są maleńkie ogródeczki, poprzedzielane brzydkimi płotami z surowych desek:
To są ogólne cechy budownictwa angielskiego, lecz są oczywiście miasta i miasteczka odbiegające nieco od tego wzorca. Przykładem jest Birmingham, które rozwija się w szybkim tempie i zmienia swój wygląd na bardziej nowoczesny:
Stare z nowym |
Nowoczesne wieżowce w centrum miasta |
Główne ulice w centrum miasta |
Mnie się bardzo podoba Stratford-upon-Avon, miasto , w którym urodził się i zmarł Wiliam Shakespeare i z tego powodu odwiedza je średnio 3,5 ml turystów z całego świata. Dziś znajduje się tam słynny szekspirowski teatr oraz domy, w których urodził się i zmarł ten słynny dramatopisarz.
Główny deptak w mieście |
Dom rodzinny Szekspira |
Obcokrajowca mogą zdziwić standardy życia i mieszkania Anglików; brakuje im dbałości o domostwa i otoczenie , brak pomysłu w urządzaniu wnętrz, hołdowanie tradycji i niechęć do przyjmowania nowoczesnych rozwiązań. Zdecydowanie bardziej mi się podoba wygląd naszych polskich wsi i miast.
Komentarze
Prześlij komentarz